​Lavabo Tıkanıklığı Açma

Gün içerisinde kullanım yanlışlıklarına göre lavabolar tıkanabilmektedir. Günlük hayatta sıkça kullandığımız lavabolar çeşitli nedenlerden dolayı tıkanırlar. Lavabolar neden tıkanır ve lavabo tıkanıklığı açma konusundan bahsedelim.
Lavabolar Neden Tıkanırlar?
Giderlere artıklar, parçalar takılırlar ve takılan bu cisimler, lavabolarda tıkanma durumu ortaya çıkarırlar. Genelde bu cisimler tesisat borularındaki kıvrımlarda birikip, tıkanıklık oluşturur. Bir diğer nedeni ise, tesisatta doğru borunun seçilememesidir. Borunun kalınlığı veya inceliği lavabonun ağız kısmana uygun olması gerekir.
Mutfak lavabosuna sıvı yağın dökülmesi de tıkanıklığa yol açmaktadır. Yıkadığımız sebzelerden düşen parçalar, tesisat borularındaki kıvrımlarda birikebilir ve tıkanıklığa sebep olabilir.
Lavabo Tıkanıklığını Nasıl Açabiliriz?
Genellikle bunun için lavabo pompası kullanılmaktadır. Pompayı lavabonun süzgecine bastırdığımız zaman, pompadan oluşan hava ile tıkanıklık açılabiliyor. Tabi ki pompayı aşağı yukarı hareket ettirip, sıkıca bastırarak bu işlem başarılabilir. Ama tabi bunun için de tıkanıklığın basit derecede olması gerekmektedir. Daha ileri derece tıkanıklıklar için bu işlem işe yaramayabilir.
Başka bilinen bir yöntem ise karbonat ve sirke ile yapacağınız işlemdir. Öncelikle lavabo deliğine bolca karbonat dökülür. Üzerine ise sirke eklenir. Karbonat ve sirkenin birleşiminden dolayı asidik bir reaksiyon oluşacaktır. Eldiven kullanarak süzgecin tıpasını kapatıp bir 30 dakika kadar beklenmelidir. Beklemenin ardından kaynar su dökün ve pompalama işlemi yapın. Tıkanan lavabo açılacaktır.
Aynı yöntemle karbonat ve tuz ile de açma işlemi yapılabilir. 1 su bardağı karbonat ve yarım su bardağı tuz yeterli olacaktır.
Tüm bunların dışında bir tornavida yardımı ile süzgeç gevşetilip, içi bükülebilir bir madde ile -tel olabilir- temizlenebilir.
Bu yöntemler basit tıkanıklıklar için kolay bir açma yöntemidir. Eğer oluşan tıkanıklık bu yöntemler ile halledilememiş ise son yapacağınız şey bir usta çağırmak olacaktır.
 

Etiketler
Tıkanıklık Açma Antalya

Tıkanan tuvaletler günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyebilecek ciddi bir problemlerden biridir. Tıkanan tuvalet kullanılmaması gerektiği gibi kullanıldığında geri tepme gibi daha olumsuz sonuçlar

İletisim Bilgileri

Cumhuriyet Mahallesi, 638. Sk. no 33 D:Apt d1, 07010 Muratpaşa/Antalya

© Copyright 2020. Antalya Tıkanıklık Açma Tüm hakları saklıdır. Maxantalya